Rozkwitające kwiatki
Rozkwitające kwiatki
Mam dla Was eksperyment, który jest szybki do przygotowania. Dzieci z łatwością później same go zrobią i się trochę zajmą, a My w tym czasie przygotujemy obiad :)…
Do realizacji eksperymentu potrzebowaliśmy: kolorowy papier, nożyczki, miska z wodą, ołówek, kredki, flamastry
Najpierw wycinaliśmy kwiatki z papieru. (Prościej można wyciąć koło, złożyć na cztery i narysować płatka. Wycinamy i mamy kształtnego kwiatka.)Nasze kwiatki były różnie przygotowywane. Następny etap to złożenie płatków. Później do dużej miski wlaliśmy wodę i położyliśmy na nią nasze złożone kwiatki. Należy delikatnie to zrobić, tak aby woda nie zamoczyła płatków, gdy jednak tak się stanie płatki się skleją i niestety kwiat nie rozkwitnie lub zatonie. Teraz obserwujemy jak kwiaty rozkwitają….
Tak się spodobało, że Wojtek zrobił to jeszcze raz i jeszcze raz… Dla urozmaicenia można w środku kwiatka coś narysować albo napisać wiadomość:)
Małym dzieciom możemy wytłumaczyć, że do życia potrzebna jest kwiatkom woda dzięki której pięknie zakwitną.
A dla starszych dzieci kilka słów naukowego wyjaśnienia :-)
Kwiaty rozkwitły w wodzie ponieważ papier składa się głównie z włókien roślinnych w których znajdują się kapilary. Są to bardzo cieniutkie rurki, przez które w roślinach jest transportowana woda. Działanie tego właśnie procesu spowodowało, że nasze papierowe kwiaty po włożeniu do wody rozkwitły, spęczniały pod wpływem sił działających w kapilarach na cząsteczki wody.
Pozdrawiam,
Pani Wioleta
Dodaj komentarz