Balonowe eksperymenty
Balonowe eksperymenty ciąg dalszy….
Do tego doświadczenia potrzebujemy:
- balon
- 2 szklanki z gorącą wodą
- dzbanek z wodą zimną
-miskę
Wlewamy ostrożnie do obu szklanek gorącej wody i czekamy chwilę aby szklanki ogrzały się. Wylewamy wodę ze szklanek i szybko przykładamy je do balona. Dzieci martwiły się, że zaraz balon pęknie i pierwsza próba nam nie wyszła…Spróbowaliśmy szybko kolejny raz. Wojtek trzymał balon ze szklankami nad miską, a Igor polewał zimną wodą z dzbanka. Szklanki zassały balon, przez co nie spadły.
Trzymając jedną szklankę możemy unosić drugą. Szklanki po wylaniu gorącej wody mają wysoką temperaturę i zawierają dużo pary wodnej. Gdy balonik z przystawionymi szklankami polewamy zimną wodą to temperatura maleje i część pozostałej pary wodnej się skrapla. Powoduje to spadek ciśnienia.
Ciśnienie atmosferyczne „wciska" więc balon do środka szklanek. Jeśli trzymamy za górną szklankę, a dolna zwisa to część balonika wydostaje się z dolnej szklanki i wewnątrz niej obniża się ciśnienie tak aby ciśnienie atmosferyczne od dołu równoważyło sumę ciśnienia pochodzącego od wnętrza dolnej szklanki i ciśnienia wywieranego przez siłę ciężkości szkła. Balon więc „trzyma" przyssaną szklankę. Taki eksperyment fizyczny ze szklankami możecie wykonać w domu :)
Pozdrawiam,
Pani Wioleta